środa, 22 czerwca 2022
Tagi:

Sięgające kolan pantalony z jedwabiu, lnu lub aksamitu były ulubionym strojem XVI-wiecznych weneckich kurtyzan. Kościół katolicki potępiał z tego powodu ten element garderoby, a przyzwoite damy nie nosiły ich w ogóle. Józefina, żona cesarza Napoleona miała na przykład do dyspozycji kilkaset koszul i sukni, a jedynie dwie pary majtek. Damy nosiły pantalony podczas konnej jazdy, ponieważ suknia mogła się unieść pod wpływem ruchu i wiatru. Zwyczaj ten zapoczątkowała Katarzyna Medycejska ze swoim fraucymerem. Ten element ubioru uważany był jednak za niestosowny i właściwy jedynie dla służących. W Polsce mogli go nosić, niestety, wyłącznie mężczyźni. Zachował się spis bielizny osobistej i pościelowej, z którą w 1583 roku przybył do Krakowa na swój ślub z Gryzeldą Batorówną, bratanicą króla Stefana, Jan Zamoyski. Z inwentarza tego wynika, że wielki hetman przywiózł na tę okazję m.in. dwadzieścia pięć par, jak oficjalnie je nazywano, gaci [1].
Pod wpływem idei wychowawczych Jana Jakuba Rousseau w epoce empiru dozwolono dziewczynkom nosić pantalony, aby podczas zabawy mogły się wyszaleć. Ich nogawki wystawały spod krótkich dziewczęcych sukienek, ale kiedy panienka kończyła 12 lat, musiała się z nimi pożegnać. Majtki upowszechniły się dopiero w latach dwudziestych XIX wieku, gdy nastała moda na szerokie krynoliny, które podczas ruchu mogły podwinąć się i ukazać światu to, co powinno pozostać ukryte. Poza tym właścicielce takiej spódnicy mimo kilku koszul mogło być w tym  stroju po prostu zimno [2].
Początkowo majtki składały się z dwóch odrębnych nogawek, połączonych tasiemką w pasie. Taśma ta wyposażona była w guziki. A po cóż te guziki? Przypinano do nich wykonane z płótna akcesoria higieniczne. Oto scena z powieści Olgi Tokarczuk pod tytułem E.E. Występuje w niej Erna, która właśnie ujrzała widomy znak swej dojrzałości płciowej, i dwie jej starsze siostry.

Masz, te będą twoje - powiedziała Berta, wręczając Ernie różowe, podłużne poduszeczki, zakończone z obu stron trykotowymi pętelkami Zaczepiła pętelkę z przodu o guziki, z tyłu pomogła jej to zrobić Marie.

Teraz jesteś prawdziwą kobietą.

Erna czuła się jak w uprzęży, całe to skomplikowane płócienne urządzenie obciskało jej biodra i krocze” [3].


majtkisepia.jpg

Po I wojnie światowej zaczęto nosić majtki z klapką. Ich nogawki były znacznie krótsze niż w  poprzednio opisanym modelu, stosownie do coraz krótszych sukienek, a klapka mogła znajdować się albo z przodu, albo z tyłu. Używanie tak skonstruowanej odzieży musiało być skrajnie niewygodne, więc majtki tego typu szybko stały się ubiorem dla dzieci, którym zawsze ktoś pomagał w ubieraniu.

W latach dwudziestych noszono również „kombinezki” , które były  połączeniem koszuli i majtek, a zapinały się podobnie jak współczesne body.

W koszalińskim Pałacu Młynarza można podziwiać wszystkie trzy takie zabytki bieliźniarstwa. Majtki z klapką zostały znalezione w zardzewiałej kance na mleko, którą pewien rybak wyłowił z jeziora, a oceniwszy właściwie rangę odkrycia, przekazał znalezisko do muzeum.

majtkisepia3.jpg

 
[1] P. Jasienica, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Warszawa 1986, s. 138

[2] Alicja, Historia majtek, https://bielizna.net/poradnik/historia-majtek/ [dostęp: 22.06.2022]
[3] O. Tokarczuk, E.E., 1998

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin

ALEKSANDRA KRASUCKA
Dziennikarka,  tłumaczka i osoba po przejściach. Rowerzystka i nauczycielka polskiego.  Piszę tego bloga wiedziona miłością do polskiej ziemi, historii i języka.  

Poprzedni artykuł - Pomnik Powstańców Warszawskich w Słupsku
Następny artykuł - Burza nad Słupskiem
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 roweremprzezkraj.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.
Design by Modest Programmer